Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Cellulit a cellulitis. Czym różnią się te dwie przypadłości?

Strona główna » Blog » Cellulit a cellulitis. Czym różnią się te dwie przypadłości?

Cellulit a cellulitis to dwie bardzo podobne nazwy. Z tego powodu wiele osób ma problem z poprawnym ich rozróżnieniem. Niewielu z nas jednak zdaje sobie sprawę, że różnice między tymi dwoma przypadłościami są większe, niż mogłoby się wydawać.

Cellulit a cellulitis — co to jest i czym się różni?Przyczyny cellulitu.

Cellulit a cellulitis, często zastanawiamy się co różni te dwa, tak podobne do siebie terminy. Słowo cellulit pochodzi od francuskiego cellulite i jest defektem kosmetycznym, mającym przyczynę w osłabieniu tkanki łącznej, która skutkuje przemieszczeniem się komórek tłuszczowych bliżej skóry właściwej, tworząc nieestetyczne grudki i zgrubienia. Przyczyną nie jest, wbrew obiegowej opinii, zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej w organizmie. Jest to przypadłość, na którą mogą cierpieć nawet wyjątkowo szczupłe osoby. Ze względu na zbieżność nazw, wiele osób zakłada, że cellulit a cellulitis to ta sama przypadłość.

Kompendium wiedzy o cellulicie:  https://vialise.pl/kompendium-wiedzy-o-cellulicie/

Termin cellulitis wywodzi się z łaciny i pomimo podobnego brzmienia nie ma nic wspólnego z cellulitem. Jest to dermatologiczna jednostka chorobowa, powodowana przez zapalenie tkanki podskórnej. Przyczyną jest infekcja bakteryjna. Choroba rozpoczyna się symptomami przypominającymi grypę. Z czasem skóra robi się sina, pojawiają się świąd i obrzęk, a niekiedy dolegliwościom mogą towarzyszyć także wymioty i wysoka gorączka. Cellulitis musi być poddany kuracji antybiotykowej. Widać więc wyraźnie, że cellulit a cellulitis to zupełnie różne przypadłości.

Cellulit a cellulitis — przyczyny problemów

Cellulit a cellulitis to dwie różne przypadłości, które mają także różną genezę. Większość kobiet na jakimś etapie życia narzeka na cellulit. Ten defekt estetyczny jest powszechnie kojarzony z nadwagą lub zbyt dużą ilością tkanki tłuszczowej na konkretnych partiach ciała. Nawet niektórzy lekarze radzą, aby likwidować cellulit, po prostu chudnąc. Nie jest to odpowiednia metoda, szczególnie, że cellulit może dotyczyć także wyjątkowo szczupłych osób. Jest on zmorą wielu modelek, które kojarzą się przecież z figurą idealną.

Do najczęstszych przyczyn cellulitu należą:

  • mało aktywny tryb życia
  • dieta bogata w węglowodany i tłuszcze
  • zatrzymanie wody w tkankach organizmu
  • zmiany hormonalne

Pamiętając, że cellulit a cellulitis to dwa zupełnie różne terminy, należy także wymienić przyczyny tej drugiej przypadłości. Jest choroba zakaźna, wywołana przez zapalenie tkanki podskórnej, która dotyka często osób otyłych, może mieć jednak źródło w niewłaściwym krążeniu krwi w kończynach dolnych lub w cukrzycy. Może być także wywołane przez niedokładne dezynfekowanie ran i skaleczeń.

Cellulitis

Cellulit a cellulitis —  jak z nimi walczyć?

Cellulit a cellulitis to dwie różne przypadłości, które wymagają różnego rodzaju terapii. Cellulitis jest chorobą zakaźną, wywołaną przez zapalenie tkanki podskórnej, której nie da się wyleczyć domowymi metodami. Konieczna jest konsultacja z lekarzem oraz przyjmowanie antybiotyków. Nieleczony cellulitis może doprowadzić do takich powikłań jak zapalenie opon mózgowych lub sepsa.

Cellulit to jedynie defekt estetyczny, którego można się pozbyć, pamiętając o kilku zasadach. Przede wszystkim warto zadbać o aktywny tryb życia, połączony z odpowiednim nawodnieniem organizmu. Niezbędne są także zabiegi estetyczne, do których warto dobrać odpowiednie kosmetyki. Należy zadbać o regularne złuszczanie martwego naskórka oraz masowanie zmienionych cellulitem miejsc odpowiednimi kosmetykami. Świetnym może okazać się krem Vialise, który zawiera jedynie naturalne składniki i poprawia zdrowe funkcjonowanie tkanki łącznej.


Bibliografia

1. Dupuy A et al, Risk factors for erysipelas of the leg (cellulitis): case-control study, 1991, s.1591-1594.
2. Swartz M, Cellulitis [w:] “New England Journal of Medicine 350.9”, 2004, s. 904-912
3. Załęska-Żyłka I, Cellulit jako problem medyczny, 2008

9 głosów

Komentarze

Aga - 2020-03-28 12:13:15

Zdecydowanie juz wole cellulit i z nim walczyc. masakra.

Matcha - 2020-03-19 21:30:43

Patrze na zdjęcia żeby zobaczyć jak wygląda zapalenie tkanki podskórnej i... współczuję jeżeli ktoś się z tym męczy... Nie wygląda to na łatwą chorobę :<

gościa - 2020-03-05 15:59:04

cellulitis jest zakaźne?! słyszałam że jest dość ciężkie do wyleczenia i trzeba się nabrać leków ale chyba mnie ominęło ze można się tym zarazić.

foxy - 2020-02-12 19:04:48

a tak się zastanawiałam jaka jest różnica, ale teraz widzę że cellulit a cellulitis to jest tak jakby pomylić nie wiem... trądzik z trądzikiem różowatym o.O

Opinie o Vialise - od naszych klientów

Vialise wygrało tegoroczne Glammies 2021
x
Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊