Kompendium wiedzy o cellulicie - przyczyny i rodzaje cellulitu, kosmetyki oraz zabiegi redukujące cellulit

Kompendium wiedzy o cellulicie – przyczyny i rodzaje cellulitu, kosmetyki oraz zabiegi redukujące cellulit

Z cellulitem zmaga się niemalże każda kobieta. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie jest to wyłącznie problem osób z nadwagą. Pomarańczowa skórka może pojawić się u kobiet w każdym wieku i w każdym rozmiarze. Jak powstaje cellulit, jak się objawia, kto jest na niego szczególnie narażony? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie te pytania.

Jak powstaje cellulit?

Cellulit to efekt nierównomiernego rozłożenia komórek tłuszczowych, które są przerośnięte, zbite w grudki. Otacza je mieszanka wody i produktów ubocznych przemiany materii – toksyn. Dodatkowo toksyny sprawiają, że lipidy dalej ulegają rozrostowi. Dodatkowo rozrastające się lipidy uciskają naczynka, przez co usunięcie toksyn, a także rozbitych lipidów jest niemożliwe. Wszystko to sprawia, że cellulit postępuje.

Zobacz tez: Krem na CELLULIT – VIALISE

Szacuje się, że 99% osób cierpiących na cellulit to kobiety. Wynika to z kilku przyczyn. Jednakże u mężczyzn cellulit nie występuje praktycznie w ogóle, gdyż mają oni inną budowę tkanek. U kobiet tkanki łączna i tłuszczowa ułożone są poziomo, a u panów na ukos. Dlatego u kobiet nierówności w tkance tłuszczowej stworzą nierówności również w tkance łącznej, ale u panów już nie, gdyż grudki wpasują się w tkankę łączną.

Przyczyny powstawania cellulitu

cellulitPrzyczyn powstawania cellulitu może być wiele i nie zawsze jest to nadmiar tkanki tłuszczowej. Szczupłe kobiety również zmagają się z tą dolegliwością. Nie zmienia jednak faktu, że nadmiar tkanki tłuszczowej to jedna z przyczyn pojawienia się cellulitu.

Paniom nie pomaga również zgubny wpływ estrogenu. Dlatego wiele pań obserwuje początki cellulitu właśnie w okresie dojrzewania oraz podczas menopauzy. Co więcej, cellulit może być efektem wpływu genów. Na żaden z tych czynników nie mamy wpływu, ale będąc ich świadomymi, możemy szybciej zareagować na pojawiające się zmiany.

Fakt, że cellulit często pojawia się u osób z nadmiernymi kilogramami to nie tylko kwestia zbyt rozrośniętej tkanki tłuszczowej samej w sobie, ale też jej ucisku na naczynia krwionośne. Problemy z krążeniem to bowiem następny czynnik. Gdy do czynienia mamy z niesprawnym krążeniem, toksyny nie są sprawnie odprowadzane z tkanek i mogą przyczyniać się do pojawiania się pomarańczowej skórki. Dlatego na powstanie cellulitu może wpływać noszenie obcasów, siedzący lub stojący tryb pracy, ale nawet wady postawy.

Rodzaje cellulitu

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że wyróżnić można aż trzy rodzaje cellulitu. Poszczególne typy różnią się pod względem głównej przyczyny, która doprowadziła do pojawienia się zmian. Wyróżnić można trzy rodzaje cellulitu:

 • cellulit tłuszczowy,
 • cellulit wodny,
 • cellulit cyrkulacyjny.

Poszczególne rodzaje cellulitu nie różnią się jednak od siebie pod względem budowy – we wszystkich przypadkach są to przerośnięte grudki komórek tłuszczowych, otoczone przez mieszankę wody i toksyn. Rozmieszczone są nierównomiernie i właśnie ten stan obserwujemy jako pomarańczową skórkę. Jednakże to, co bezpośrednio doprowadziło do pojawienia się tego mechanizmu, determinuje rodzaj cellulitu.

Cellulit tłuszczowy

Większość osób, obserwująca u siebie cellulit, od razu uznaje, że jest to cellulit tłuszczowy. Wynika to ze stereotypu, że wyłącznie przerost tkanki tłuszczowej wpływać może na pojawienie się zmian. To jednak tylko jedna z przyczyn, wiążąca się właśnie w tym konkretnym rodzajem cellulitu.

Przyczyną pojawienia się cellulitu tłuszczowego jest nadmiar komórek tłuszczowych, które mogą pojawić się między innymi w wyniku nagłego przyrostu wagi. Lipidy z czasem formują grudki. Naciskają one naczynka, przez co toksyny z tkanek nie mogą być skutecznie odprowadzane, a zalegając powodują dalszy rozrost lipidów. W przypadku cellulitu tłuszczowego może pojawić się bolesność podczas ucisku.

W walce z cellulitem tłuszczowym ogromne znaczenie ma eliminowanie właśnie komórek tłuszczowych. Dlatego warto zwrócić uwagę, aby było ich jak najmniej w diecie. Zrezygnować należy z tłustych potraw, fast foodów oraz smażonych dań.

Cellulit wodny

W przypadku cellulitu wodnego  genezą problemów są problemy z krążeniem krwi i limfy. Mogą one wynikać np. z siedzącego lub stojącego trybu pracy. W efekcie w tkankach zatrzymywana jest woda oraz toksyny, które to powodują przerost lipidów i w efekcie powstanie charakterystycznych nierówności.

Cellulit wodny mają najczęściej szczupłe osoby. W przypadku takich zmian, można też mieć problemy z opuchlizną przed miesiączką.

W przypadku cellulitu wodnego bardzo ważne jest przywrócenie równowagi wodnej poprzez poprawę krążenia, co pomoże usunąć nadmiar wody oraz toksyny. W przypadku osób pracujących w biurach lub innych zawodach wymagających wielogodzinnego siedzenia lub stania, dobrze jest zacząć spacerować. Zacząć można nawet od kilkunastominutowych spacerów każdego dnia.

Cellulit cyrkulacyjny

Ostatni typ zmian to cellulit cyrkulacyjny, który stanowi połączenie cellulitu tłuszczowego i wodnego. Powstaje on bowiem  w wyniku jednoczesnego przyrosty lipidów oraz gromadzenia wody i toksyn. Przyczyną może być również nagły przyrost wagi, gdyż w takiej sytuacji często pojawia się również problem z mikrokrążeniem.
Przy tym rodzaju cellulitu trzeba zwrócić taką samą uwagę na walkę z tłuszczem, jak i nadmiarem wody oraz toksyn. Konieczne będzie połączenie zdrowej diety z ćwiczeniami.

Stopnie zaawansowania cellulitu

Nie wszyscy wiedzą, że w każdym rodzaju cellulitu można mówić o stopniach zaawansowania zmian. To niezwykle ważne, aby być świadomym ich istnienia, gdyż pozwoli to na szybką, odpowiednią reakcję. W każdym przypadku im szybciej zaczniemy walczyć z cellulitem, tym łatwiej będzie go usunąć.

W pierwszym etapie cellulit widoczny jest tylko, gdy chwycimy fałd skóry w palce i go uciśniemy. Wiele osób nie jest w stanie wykryć cellulitu w tej fazie, a to właśnie wtedy najłatwiej go usunąć. W wielu przypadkach wystarczy stosowanie odpowiednich kremów, regularne peelingowanie skóry, zdrowa dieta i nieco aktywności.

W drugiej fazie cellulit widoczny jest w niektórych sytuacjach, na przykład, gdy siedzimy na twardym krześle. W tym etapie wiele osób jest już w stanie zaobserwować cellulit, ale mimo to go ignorują. Uważając, że skoro nie jest widoczny cały czas, to zapewne sam zniknie po czasie. Tak jednak się nie dzieje. Drugi etap to ostateczny moment na podjęcie walki z cellulitem. Walka nie będzie już prosta i szybka, ale nadal mamy możliwość usunięcia zmian za pomocą domowych metod.

W ostatniej fazie cellulit widoczny jest cały czas. Niestety, dopiero w tym momencie większość osób decyduje się na walkę z cellulitem. W tym momencie jego usunięcie jest bardzo trudne – często niemożliwe wyłącznie domowymi metodami. Jesteśmy w stanie zmniejszyć jego widoczność, ale spektakularne efekty dadzą już tylko specjalistyczne zabiegi.

Jak zwalczyć cellulit?

Chyba każda osoba walcząca z cellulitem zadaje sobie to pytanie. Co zadziała najlepiej? Dieta? Sport? Kremy antycellulitowe? A może zabiegi? Tak naprawdę chcąc skutecznie zwalczyć pomarańczową skórkę, należy połączyć wszystkie te metody. Tylko taka kompleksowa walka umożliwi skuteczną walkę z cellulitem. Zacząć należy od połączenia diety i ćwiczeń oraz domowej, codziennej pielęgnacji. Jeżeli to nie przyniesie zadowalających efektów, włączyć można specjalistyczne zabiegi.

Dieta i ćwiczenia na cellulit

Ważnym elementem walki z cellulitem jest właściwa dieta. Odżywiając się nieprawidłowo, zniwelujemy efekty uzyskane podczas stosowania innych metod. Dieta nie może być katorżnicza, gdyż nie powinna stanowić chwilowej fanaberii, a stały element stylu życia.

cellulit cwiczeniaNajprościej mówiąc, odżywiać powinno się zdrowo i lekko. Unikać należy tłustych potraw, smażonych, wysoko przetworzonych dań, fast foodów, napojów słodzonych… Istotna jest też częstotliwość posiłków. Powinny być to stałe pory. Dobrze jest też jeść często, ale mniejsze porcje. Spożywanie lekkostrawnych posiłków sprawi, ze nasz metabolizm przyśpieszy. Dzięki temu szybciej rozłożone zostaną lipidy, a także usunięte toksyny oraz nadmiar wody.

W diecie ograniczyć należy tłuszcze, ale nie da się ich zupełnie wyeliminować. Warto jednak wiedzieć, że źródłem tłuszczy powinny być ryby oraz olej lniany. Są one bogate w kwasy tłuszczowe omega, których potrzebuje nasz organizm.

Wyeliminować z diety należy także sól, która powoduje zatrzymywanie wody w organizmie. Na szczęście, z powodzeniem można zastąpić ją przyprawami, które nie tylko poprawią walory smakowe potraw, pozytywnie działają na organizm. Kurkuma pobudza krążenie, redukuje opuchliznę, a także pomaga usunąć toksyny.

Ważnym punktem jest również wyeliminowanie cukrów z diety. Mowa tu o słodyczach, gazowanych napojach, ale też herbacie i kawie z cukrem, a także fast foodach, które często bogate są w cukier. Jeżeli nie jesteś w stanie zrezygnować ze słodyczy całkowicie, to spróbuj je zastąpić np. bananem. Trzeba oczywiście uważać, gdyż owoc ten także zawiera sporo cukru, jest on jednak wciąż zdrowszą alternatywą, gdyż zawiera chociażby cynk i potas, .

Warto sięgać po takie warzywa, jak pomidory, sałata i ziemniaki, które bogate są w potas. Świetnie sprawdzą się też brokuły i buraki, które są bardzo zdrowe, a do tego zawierają mało kalorii. Doskonale zadziałają też kiełki fasoli, które bogate są w witaminy A, B, C, D, E i K, a także kwas foliowy, żelazo, wapń, magnez i cynk.

Na specjalną uwagę zasługuje też zielona herbata, która świetnie sprawdza się w walce z cellulitem. Przyśpiesza metabolizm, działa detoksykująco. Zawiera cynk i potas oraz witaminy A, B, C, E, K i PP.

Zapominać nie można też o aktywności fizycznej. Wybierać można spośród wielu możliwości. Zdecydować można się na specjalnie skomponowane ćwiczenia na cellulit. W internecie znajdziemy mnóstwo propozycji, dzięki czemu ćwiczyć możemy w domowym zaciszu. Korzystać można również z zajęć fitness, czy aerobiku. Doskonale sprawdzi się bieganie, pływanie, a także jazda na rowerze. Najważniejsze to poświęcić na sport co najmniej 40 minut 3 razy w tygodniu.

Domowa pielęgnacja antycellulitowa

Niezbędnym elementem walki z cellulitem jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Podstawę stanowi stosowanie peelingu oraz kremów antycellulitowych.

Peelingi na cellulit

W przypadku peelingu zadanie jest nieco ułatwione, gdyż w tej roli doskonale sprawdzą się fusy pozostałe po zaparzeniu kawy. Delikatnie zetrą martwy naskórek, a zawarta w nich kofeina to świetny składnik antycellulitowy. Przyśpiesza proces lipolizy, zapobiega ponownemu gromadzeniu się cellulitu, oczyszcza z toksyn i wzmacnia naczynka. Taki peeling dobrze jest wykonywać 2 – 3 razy w tygodniu.

Kremy na cellulit

Duże znaczenie ma też stosowanie odpowiednich kremów antycellulitowych. Taki kosmetyk może bowiem znacznie poprawić wygląd skóry. Ważne jednak, aby spełniał pewne wymagania. Dobrym przykładem jest krem Vialise, który ma wszystkie cechy, które powinien mieć dobry krem antycellulitowy. Po pierwsze, zwracać należy uwagę na to, aby miał naturalny skład. Chemiczne dodatki nie poprawiają stanu skóry na dłuższą metę i nie pomogą usunąć cellulitu. Vialise nie zawiera silikonów, SLSów, SLESów, parabenów, PEGów, czy sztucznych substancji barwiących i zapachowych.

Najważniejsze w kremie na cellulit powinny być składniki aktywne pochodzenia naturalnego. Dla najefektywniejszej walki z cellulitem powinny reprezentować trzy grupy składników: redukujące lipidy, usuwające toksyny z tkanej, a także wzmacniające naczynka i poprawiające mikrokrążenie. Dzięki temu zwalczą wszystkie aspekty, które wiążą się z powstawaniem cellulitu. Vialise posiada w składzie składniki ze wszystkich tych grup:

 • składniki redukujące lipidy: ekstrakt z bylicy boże drzewko, kofeina,
 • składniki detoksykujące: ekstrakt z bluszczu, kasztanowca, alg, kofeina,
 • składniki wzmacniające naczynka: ekstrakt z bluszczu, ruszczyka kolczastego, kasztanowca, alg, kofeina,
 • dodatkowo składniki pielęgnujące skórę (nawilżające, odżywiające): ekstrakt z bylicy boże drzewko, kasztanowca, alg, ruszczyka kolczastego.

Warto jednak nieco bliżej przyjrzeć się składnikom kremu Vialise, bogaty skład kremu mówi bowiem sam za siebie:

 • ekstrakt z bluszczu: działa na tkanki detoksykująco, a także wzmacnia naczynka krwionośne i włosowate. Ponadto działa na skórę napinająco, ujędrniająco i uelastyczniająco,
 • ekstrakt z kasztanowca: świetnie sprawdza się jako składnik wzmacniający i uszczelniający na naczynka. Dlatego też często stosuje się go w preparatach na żylaki oraz zmęczone nogi. Ponadto przeciwdziała wolnym rodnikom, a więc opóźnia starzenie się tkanek,
 • ekstrakt z bylicy boże drzewko: rozbija komórki tłuszczowe, poprawia mikrokrążenie, a dodatkowo wykazuje działanie przeciwzapalne,
 • ekstrakt z ruszczyka kolczastego: doskonale działa na naczynka. Wzmacnia i uelastycznia je, a do tego zmniejsza widoczność naczynek,
 • wyciągi z alg: to prawdziwa bomba odżywcza dla skóry. Działają one detoksykująco, a także poprawiają mikrokrążenie i wzmacniają naczynka. Ponadto nawilżają, ujędrniają i odżywiają,
 • kofeina: to chyba najczęściej stosowany składnik w kosmetykach antycellulitowych. Nie bez powodu! Doskonale redukuje lipidy i zapobiega ich ponownemu gromadzeniu. Ponadto skutecznie poprawia mikrokrążenie,
 • rutyna: świetnie oddziałuje na naczynka. Uszczelnia je i wzmacnia,
 • kwas askorbinowy: to doskonały przeciwutleniacz – przeciwdziała procesom starzenia się skóry.

Krem Vialise to doskonały przykład idealnego kremu na cellulit.

Masażery na cellulit

Dobrym wsparciem codziennej pielęgnacji będą masażery antycellulitowe. Wybierać można z wielu propozycji. W początkowych fazach cellulitu sprawdzą się te najprostsza – drewniane rollery oraz bańki chińskie. Jeżeli to za mało, można zakupić intensywniej działający masażer elektryczny. Najintensywniej zadziałają natomiast masażery ultradźwiękowe. To najlepsze rozwiązanie dla osób walczących z zaawansowanym cellulitem.

Masażery pobudzają skórę. Pobudzają proces lipolizy oraz drenażu limfatycznego, dzięki czemu możliwe jest usunięcie toksyn. Po ich zastosowaniu dobrze jest nałożyć dobry krem, gdyż te gadżety poprawiają wchłanianie składników odżywczych.

Zabiegi na cellulit

Uzupełnieniem wspomnianych powyżej metod mogą być zabiegi na cellulit. To najbardziej efektywny i najszybszy sposób na pozbycie się pomarańczowej skórki, ale nie może on zastępować zdrowej diety, aktywności fizycznej, czy stosowania kremów. W przeciwnym razie efekty zabiegów będą mniej widoczne i utrzymają się krótko.

Zabiegi to natomiast doskonałe rozwiązanie, gdy potrzebujemy dodatkowego wsparcia walki z cellulitem. Jest on uporczywy i domowe metody to za mało lub chcemy przyśpieszyć cały proces przed wyjazdem na urlop.

Wybierać możemy z bogatej oferty skutecznych zabiegów na cellulit takich, jak na przykład: Venus Legacy, Icoone, Cellu M6 Integral, Pollogen Legend (Maximus) oraz Dermapen/Mezopen. Podczas zabiegów rozbijane są lipidy, a także pobudzane jest mikrokrążenie, dzięki czemu sprawnie zostają usunięte zarówno komórki tłuszczowe, jak i toksyny.

Zabiegi to świetne uzupełnienie walki z cellulitem, ale warto zwrócić uwagę na miejsce, w którym je wykonujemy. Wybierajmy profesjonalną, renomowaną placówkę. Oferować powinna konsultacje przez zabiegiem, podczas której dobrany zostanie najlepszy zabieg, a także ustalony będzie cały plan kuracji – ilość i częstotliwość wizyt.

Jesteśmy na

nasze aukcje
Poczekaj!
Chcesz rabat 10%?

Jesteśmy pewni, ze nasze produkty są najwyższej jakości i będą odpowiadać Twoim oczekiwaniom. Dlatego też, by zachęcić Cię do wypróbowania naszego produktu, którego jakość gwarantujemy, dajemy Ci rabat 10%.
Wpisz poniższy kod podczas zamawiania:
10RABAT2017